Hakkımda

SMY STİL KİMDİR?

Sümeyye Tülü 91 yılında İstanbulda doğdum .Bebekliğimden beri terzi bir annenin ve tekstilin içinde, hem atölye üretim yapan hemde giyim mağazası olan bir babanın yanında büyüdüm. 14 yaşında sektöre ilk adımımı attım. Takı ve çanta tasarımı yapıp satarken bir yandan da bu işin eğitimine gönül verdim. Liseyi dışarıdan okuduğum için bu dört sene kendimi özel eğitim, kurs ve dershanelerde moda alanında geliştirme fırsatım oldu.

Modelistlik sınıfının ilk senesinde tasarımım 1. seçildi ve sergi için çalışıp ilk sergi çalışmamı yapma fırsatı buldum. Dikiminde sınıftaki ablalar yardım ettiler ve stilistlik sınıfımın 2. senesinde de bir çizimim bu sefer sergi için seçildi. Benim için inanılmaz gibi birşeydi sınıfın en küçük öğrencisiydim 🙂 Çok büyük bir tuvalde haftalarca çalışıp 2. sergimi de bu şekilde tamamladım. Geleneksel Türk el sanatlarından Desen tasarımı, tezhip ve hat & ebru başlangıcı eğitimleri ve Ney üfleme dersleri aldım. Annemden kumaş boyama, ipek boyama, makreme örme, kurdele nakışı gibi özel emek isteyen sanatları öğrendim.İngilizce ve Bilgisayar programları kurslarından mezun oldum.

14 Yaşında özel şiir dinletisi dersleri aldım . Okulun tiyatro grubunda başkanlık yapıp birçok oyun yazdım , yönettim ve başrol oyunculuğu yaptım. Kitap ve şiir yazmaya başladım. 15 Yaşımda Asfa eğitim kurumlarının Yalova da yapılan el sanatları yarışmasında Türkiye 1. oldum ve aynı yarışmanın kompozisyon yazma dalında Türkiye 2. oldum ödüller kazandım.Orta öğretim son senemizde yine bir kompozisyon yarışmasına başvurdum ve İstanbul 1. oldum . Bunları neden yazıyorum ? Çünkü  yazmayı çocukluğumdan beri çok sevmişimdir ve başarılı olduğumu da düşünüyorum 🙂  Blog yazarlığına karar vermemin bir sebebi de bu. Birde okulumuz gazetesi için röportaj görevlisiydim ve farklı okul müdürleriyle, polis karakolu, hastane başhekimi vs değişik kişilerle tanışıp röportajlar yapma şansım oldu. Benim için çok faydalı ve ufuk açıcı deneyimler di.

16 yaşımda babamın atölyesinde staja başladım. Deyim yerindeyse bu işin mutfağına ilk o zaman girdim. Eğitimim devam ederken pratiktede gelişme fırsatım bu sayede oldu.Tasarım yaptım, kalıp çıkarttım, atölyede pastal attım hatta yukarı mağaza bölümünde satış bile yaptım. Babam beni sektörün her türlü evresine kendi yanında alıştırdı ve yetiştirdi.

Daha sonra birkaç firmada stilist olarak çalışıp biraz daha tecrübe edinme şansı yakaladım. Bir süre evden farklı firmalara tasarım yaparak çalışma hayatıma freelance olarak devam ettim.

Boş durmaya alışkın olmadığımdan evden kendi kendime tasarımlar yapıp satmaya başladım. Tanıdığım kişilere stil danışmanlığı yaptım ,anne-kız takım kıyafetler diktim. Hamilelik sürecinde özel hamile kıyafetleri diktim. Takı ve çanta tasarımlarıma devam ettim.

Çevremde çok beğenildi. İlgi gördü. Yetişebildiğim kadar eşime dostuma çevreme de tasarımlar yaptım. Ve bir gün kendi markamı oluşturup ürünlerimi profesyonel alanda satmam gerektiğine karar verdim. Ve SMY Stil bu şekilde doğdu. SMY ismi benim çocukluk hayalimdi. “Araba alırsam plakasını SMY yaparım.“, “Mağaza açarsam SMY ismini kullanırım.” diye hayaller kurardım. İsmim de bu şekilde oluşmuş oldu . Farklı şirketlere stil danışmanlığı ve styling uzmanlığı hizmetleri veriyorum.İnşallah en güzel şekilde hazır olduğu bir zamanda SMYSTİL olarak piyasaya çok farklı yeni bir soluk kazandıracağıma inanıyorum 🙂

10 senedir gördüğüm tanıştığım güzel insanları, öğrendiğim bilgileri naçizane paylaşmak istediğim blog’umla sizlerleyim.

Sevgiler,

Sümeyye Tülü